, meniny oslavuje: , zajtra má meniny:

Úvod | Textová verzia | Mapa stránky
Pages Navigation Menu

Oficiálny portál obce

Slovenská Ves

Slovenská Ves

Slovenská Ves patrí do regiónu Horný Spiš. Rozprestiera sa v nadmorskej výške 650 metrov a má vyše 1800 obyvateľov.
Prvá písomná zmienka o obci je datovaná do roku 1311. Údaj o obci hovorí, že Slovenská Ves podporí kartuziánov v Slovenskom raji pomerne vysokou sumou. Z toho vyplýva, že už v tých časoch bola pravdepodobne bohatou obcou.

Slovenská Ves vznikla na území, ktoré dostali darom Görgeyovci. Tak sa rod Görgey zo Spišského Hrhova dostal na Severný Spiš a dlho ostal hlavným zemepánskym rodom v Slovenskej Vsi. Görgeyovcom patrila značná časť severného Spiša, medziiným aj Plavečský hrad. Kráľ Ondrej III. im ho však odňal a ako náhradu pridelil obec Švábovce. Odvtedy sa táto vetva Görgeyovcov začala nazývať Šváby, Švábovský. Slovenská Ves patrila práve týmto Švábyovcom.

Švábyovci zo Slovenskej Vsi založili niekoľko obcí. Jedna z nich sa nachádzala v súčasnom katasri obce, v lokalite Landi – Schewerberg. V dokumentoch z 15. storočia sa uvádza ako obec, osada neskôr majer. Pri archeologickom prieskume chotára obce archeológovia vykopali základy stredovekých budov zaniknutej dediny.

V obci nájdete: Poštu s Poštovou bankou, zdravotné stredisko, autoservis, predajne potravín a drobného tovaru a  pohostinstva.

 

Historické pamiatky:

Rímskokatolícky kostol Očisťovania Panny Márie

5a1Bol postavený v druhej polovici 14. storočia. Hodnotný je najmä interiér kostola, kde súčasťou hlavného oltára je vzácna neskorogotická socha Madony z roku 1510. Pochádza z dielne Majstra Pavla z Levoče. Cenné sú aj sochy sv. Štefana Prvomučeníka a diakona (dnes sa nachádzajú v Slovenskej národnej galérii) a skupina Umučenia umiestnená pri bočnej kaplnke, ktorá pôvodne stála na brvne vo víťaznom oblúku. Kostol počas svojej existencie striedavo patril katolíkom aj evanjelikom.

Evanjelický kostol

OLYMPUS DIGITAL CAMERASúčasný evanjelický kostol pochádza z rokov 1906 – 1908. Postavený bol v pseudogotickom slohu podľa návrhu staviteľa a podnikateľa Józsefa Mitru z Košíc. Stojí na pozemku, ktorý cirkvi daroval tunajší zemepám Matej Badány. Základinu pre tento kostol a pre školu poskytol ďalší zemepán Juraj Doloviczény.

 

Cholerník

OLYMPUS DIGITAL CAMERASlovenskú Ves postihlo v minulosti viacero smutných udalostí. Patrili k nim požiare, povodne a cholera. V cholerových epidémiách v rokoch 1710 – 1873 zomrelo asi 550 obyvateľov obce. Boli pochovávaní v lokalite Cholerník (Kolerník ), ktorá sa nachádza pri poľnej ceste spájajúcej Slovenskú Ves a Vojňany.  Na pamiatku obetiam moru bol na miestnom cintoríne postavený malý pomník.

Židovský cintorín

OLYMPUS DIGITAL CAMERAK cintorínom starých čias patrí aj židovský cintorín. Schátraný, krovinami a stromami zarastený židovský cintorín sa dočkal opravy. Obec realizuje projekt jeho obnovy. Po ukončení projektu by malo územie cintorína a jeho okolia slúžiť ako oddychová zóna. Je odtiaľ veľmi pekný výhľad na panorámu Vysokých Tatier a Spišskej Magury.

 

Drevený pamätník

8c

Drevený altánok v areáli cintorína nesie mená rodákov padlých v 1. a 2. svetovej vojne. Pietne miesto skrášľujú aj originálne lavičky. Každá z nich je iná a každá je venovaná konkrétnej židovskej rodine, ktorá bola obeťou holokaustu.

 

Výskyt bobra

9bV katastri obce Slovenská Ves sa  nachádzajú  dve lokality s výskytom bobra. Jeho veľké a obdivuhodné stavby úspešne pretvárajú povodia potokov.

 

 

Chránená príroda

epipactispalustrisLokalita Lúka Kúty sa  nachádza v dolnej časti toku Slovenského potoka, východne od družstva. Biotop je charakterizovaný ako vysokobylinná bujná zamokrená lúka, kde sa vyskytujú čiastočne chránené, chránené a ohrozené druhy rastlín. Môžeme tu nájsť napríklad vzácny a ohrozený kruštík močiarny (Epipactis palustris).

 

Minerálne pramene

10Severne od obce vyviera osem zaevidovaných  prameňov minerálnych vôd. Pramene v tesnej blízkosti židovského cintorína mali veľmi silné sírovodíkové výpary. V obecnej matrike je záznam z roku 1922, že pri jednom z nich zomrel následkom otrávenia uhličitanom človek. Preto bol tento nebezpečný. Murovaný prameň zasypaný.

 

Lýžovanie

OLYMPUS DIGITAL CAMERAV zimnej sezóne ponúka obec svojim návštevníkom vlek v stredisku SKI CENTRUM ĽANDY. Má dĺžku 400 metrov, prevýšenie 120 metrov a kapacitu 300 osôb za hodinu. Svah lyžiarskeho vleku nie je strmý, takže je vyhľadávaný najmä rodinami s deťmi. Je tiež vhodný pre rekreačných lyžiarov a školské lyžiarske výcviky.

 

Paraglajding

12V blízkom okolí Slovenskej Vsi sa nachádzajú lokality vhodné na paraglajding.  www.paragliding1.szm.com/tereny.htm

Pálenica

(nad obcou Lendak) je ideálnym letovým terénom pre začínajúcich  aj skúsených paraglajdistov (príp. rogalistov). Vrchol kopca sa nachádza vo výške 1175 m n. m. a štart je  z výšky približne 860 m n. m., pričom prevýšenie štart – pristátie je 100 m.

Vojnianska hora

13

Je samostatne stojaci pahorok, ktorého vrchol dosahuje výšku 930 m n. m. Nadmorská výška štartovísk je asi 880 m a ich prevýšenia sa pohybujú od 120 do 240 m n.m. Vojnianska hora poskytuje veľmi dobré podmienky na lietanie v termike, ale aj na svahovanie. Je to vhodné miesto pre všetkých, aj začínajúcich pilotov. Štartuje sa z troch štartovísk, ktoré sú orientované na juhovýchod, juhozápad a severozápad.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA